Medové motúzy Jozefa Viskupiča

Autor: Marián Pilát | 5.5.2015 o 10:38 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  385x

Blížia sa voľby a politikom sa v hlavách rodia najrôznejšie šialené nápady. S jedným prišiel poslanec Jozef Viskupič z OĽaNO, ktorý navrhuje zaviesť volebné právo od 16 rokov.

Viskupič patrí ku konzervatívnemu krídlu OĽaNO, preto by sa od neho očakávalo, že bude prichdázať aj s tomu primeranými návrhmi. Avšak dať pasívne volebné právo 16-ročným deťom je na úrovni Sulíkovho ultra liberálneho nápadu s dekriminalizáciou marihuany.


Nejde však len o ideologickú pomätenosť, ale aj o argumenty, o aké Viskupič svoj návrh opiera. Napríklad tvrdí, že niečo podobné už zaviedli v Rakúsku. No a čo? Nie je asi tak 100 tisíc iných lepších príkladov, ktoré by sme si od Rakúšanov mohli zobrať? Pozrime sa napríklad na ich diaľnice, rozvinutý cestovný ruch, nízku mieru korupcie, čisté životné prostredie a vysokú životnú proveň. Nedá sa poveda, že by k neobyčajnej kvalite života Rakúšanov prispelo práve volebné právo 16-ročných. Práve naopak, skôr to to naznačuje, že aj v takej vyspelej krajine sa dokážu politici zblázniť.


Ešte lepší je však Viskupičov argument, že dnešná mládež je oveľa vyspelejšia, lebo s prístupom k internetu sa zvyšuje aj jej informovanosť. Kde ten pán poslanec žije? V akej krajine a na akej planéte? Absolútna väčšina 16-ročných mladých ľudí používa internet najmä na zábavu a na prístup k sociálnym sieťam. Isteže, sú tu aj výnimky, ale o tie tu nejde. Celosvetový trend - a Slovensko nie je výnimkou - je však úplne iný. Dnes sa 16-roční mladí ľudia oveľa menej zaoberajú politikou a spoločenským dianím ako pred takými 25 - 30 rokmi. Sú skôr orientovaní na zážitkovú kultúru a na zábavu ako na poznanie. Pred takými 100 rokmi boli 16 roční mladíci často zapojení do pracovného procesu, niesli diel zodpovednosti za príjmi v rodine, v ktorej vyrastali. Dnes je to úplne. Často sme svedkami toho, že mladí majú Hotel Mama aj do 30 rokov.


Navyše je tu ešte ďalší trend, ktorý pánovi Viskupičovi zjavne unikol. Svet sa stal natoľko kompexný a komplikovaný, že mladý človek vo veku 16 rokov nemá šancu pochopiť zložitosť sociálnych, spoločenských, ekonomickcýh a politických vzťahov a potrebuje na ich zvládnutie oveľa viac čaasu než jeho rovestník pred štvrťstoročím, 50 či nebodaj 100 rokmi. Takže aj z tohto pohľadu je pán poslanec úplne vedľa.


Jediné, v čom sa Jozef Viskupič nemýli, je skutočnosť, že sa blížia voľby a je načase premýšľať nad tým, ako si podchytiť prvovoličov. A to, čo ponúka obyčajný človek Viskupič nie je nič iné, len medový motúz, ktorý popoťahuje pod nosom tínedžerskej mládeže v nádeji, že si získa sympatie prvovoličov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?