Smer devastuje slovenské zdravotníctvo

Autor: Marián Pilát | 30.3.2015 o 12:05 | (upravené 30.3.2015 o 12:46) Karma článku: 9,93 | Prečítané:  510x

O rok budú parlamentné voľby. Aj preto dnes premiér rýchlo upratuje špinu, ktorú tu napáchali s ním spriaznení oligarchovia. Minulý týždeň, v úsilí schladiť spravodlivý hnev ľudí a okradnutých živnostníkov, dokonca vyhlásil, že konanie firiem Juraja Širokého môže mať kriminálne pozadie. Týmto prekvapivým vyjadrením však nemôže zakryť fakt, že Smer v mnohých rezortoch po sebe zanecháva spúšť. Jedným z nich je zdravotníctvo.

Symbolom zlyhania Smeru v zdravotníctve je nemocnica v Žiline. Jej nedávno odvolaný riaditeľ, nominant vládnej strany, pán Volák vytvoril v nemocnici také neuveriteľné pracovné podmienky pre sestry, ktoré by sa dali nazvať moderným otroctvom. Najvypuklejšie sa to prejavilo pri vytvorení centrálnej jednotky intenzívnej starostlivosti (C JIS) pre chirurgické odbory. Bol to nezmysel, ktorý riaditeľ Volák presadzoval silou – mocou. Dôsledkom bol nedostatok lôžok a sestier na C JIS a tým dochádzalo k preťažovaniu najmä sesterského personálu.


S riaditeľom Volákom boli problémy od jeho vymenovania do funkcie ministerkou Zvolenskou. No Smer ho držal vo funkcii až do poslednej chvíle. Napriek tomu, že nemocnica pod jeho vedením personálne kolabovala.


Napríklad 15 z 19 lekárov interného oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice dalo výpoveď pre nedostatok lôžok a zlé hygienické podmienky na oddelení. „Na oddelení je taká situácia, že pacienti majú na sprchu poradovník a niektorí sa dostanú pod sprchu až o tretej v noci. Toto oddelenie má 96 lôžok a pacientov je tam minimálne sto každý deň, lekári musia každý deň riešiť, odkiaľ si požičajú posteľ, aby pacienta mohli ošetriť a prijať do nemocnice,“ uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.


Pracovné podmienky sestier v nemocnici sú tak isto katastrofálne. Je ich málo a sú neustále preťažované, nemajú takmer žiadne voľno. Každá z nich odpracuje do mesiaca 19 až 21 buď celodenných (12-hodinových), alebo nočných služieb. Takže sú stále v práci a nemajú čas na rodiny, na osobné záľuby a na oddych už vôbec nie. Niektoré sestry totiž odpracovali 150 až 200 hodín nadčasov! Tomu sa hovorí sociálna politika a istoty Smeru v praxi!


Odvolanie riaditeľa nestačí ani lekárom ani sestrám. Aj preto v Žiline podali výpovede desiatky zdravotných sestier. V tomto prípade je hlavnou zodpovednou osobou námestníčka pre ošetrovateľstvo. V nemocnici ju mnohí považujú za šíriteľku politiky antizamestnanosti. Nedokáže so sestrami pokojne rokovať, iba na ne kričí a vystupuje z pozície moci. Kto jej tento pocit sily dal? Zrejme nedávno odvolaný pán Volák, nominant Smeru.


Zo žilinskej nemocnice v poslednom období odišlo veľa sestier pre zlé pracovné podmienky. A veľa ich ešte odíde, ak sa situácia nezmení a ak budú musieť namiesto argumentov počúvať len krik.
Poďme však ďalej. Vedenie nemocnice presadzovalo minimálne personálne normatívy - teda zákonom stanovený minimálny počet sestier na počet pacientov na jednotlivých oddeleniach rozdelených na chirurgické a nechirurgické. Avšak tieto minimálne normatívy a ich dodržiavanie v sebe skrýva vytváranie nadčasov - teda nedostatok sestier. V nemocnici bežne vrchné sestry na oddeleniach na príkaz námestníčky posielali sestry z práce cez deň alebo v noci domov, ak klesol počet pacientov. Avšak to je v rozpore so zákonníkom práce.

Sestry v Žiline pracovať chcú, ale chcú slušné pracovné podmienky. Konečne si uvedomili, že takto ďalej pracovať nemôžu. K druhej vlne odchodov boli vyprovokované konaním vrchných sestier na všetkých oddeleniach, ktoré pod nátlakom podpísali písomne vyjadrili podporu námestníčke. Aj toto sú istoty a Smeru v zdravotníctve. A pritom sestry nežiadajú vyššie mzdy, ale len slušné pracovné podmienky.
Je smutné, že sestry dali výpovede, ale bohužiaľ už nemajú inú možnosť ako si zabezpečiť slušné pracovné podmienky a normálne vedenie. Sú to hrdé ženy, ktoré môžu chodiť so vztýčenou hlavou. A papaláši Smeru by mali pred nimi iba klopiť zrak a prosiť o odpustenie.


O rok tu máme parlamentné voľby a to je čas, keď môžeme zhodnotiť, ako sa naša sociálna situácia zlepšila/zhoršila. I keď tu máme vlaky zadarmo, po novom aj príspevok na dovolenku a ani srnky netušia, čo táto populistická vláda vymyslí, aby mala zase väčšinu v parlamente.


Keď nám budú pred voľbami znova predhadzovať nejaké „sociálne balíčky“, spomeňme si na zdravotné sestry zo Žiliny. Pochopíme, čo sú to istoty a sociálne cítenie v podaní Smeru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?